Keysight N9311X/100 Close Field Probe Set
product id: 773bf60eb5dd
Categories:
Manufacturer:
  • Frequency range: 30 MHz to 3 GHz
  • Measurement tool for EMI precompliance test, troubleshooting and design verification
  • Searches for sources of interference early in the design process
Keysight N9311X-100 close field probe set covers a frequency range of 30 MHz to 3 GHz and is part of a cost-effective solution for quickly troubleshooting and solving EMI problems. When used with powerful EMI pre-compliance measurement software and a signal analyzer this four-probe set provides an effective combination of sensitivity, resolution, and diversity.
Close Field Probe Set
N9311X Close Field Probe Set
  • 0-1000V, 0-30A, 10000W max.
  • Autoranging output
  • 187-240V, 3PH input
  • Expandable up to 100 kW total output power
  • Built-in voltage and current measurement
  • Protection from over-voltage, over-current, and over-temperature
  • High power density, only 3U (5.25″/13.34 cm) tall
  • LAN (LXI Core), USB, GPIB, and analog interfaces are standard
  • Three-year warranty
High-power, autoranging output does the job of multiple power supplies
The Keysight N8900 Series provides 5 kW, 10 kW and 15kW autoranging, single-output programmable DC power for ATE applications that require just the right amount of performance at just the right price. The N8900 Series power supplies’ autoranging output characteristic enables unprecedented flexibility by offering a wide range of voltage and current combinations at full power. Power supplies with “rectangular”, or traditional, output characteristics provide full power at only one voltage and current combination. Just one N8900 does the job of multiple power supplies. It’s like having many power supplies in one!
Just the right amount of performance in 5kW, 10kW and 15 kW single output units
N8900 Autoranging System DC Power Supplies*
Model Max
Voltage (V)
Current
(@MaxV)
Voltage
(@MaxI)
Max
Current (A)
Max
Power (W)
Series
N8920A 80 62.5 29.4 170 5,000 5kW
N8921A 200 25.0 71.4 70 5,000 5kW
N8923A 500 10.0 166.7 30 5,000 5kW
N8924A 750 6.7 250.0 20 5,000 5kW
N8925A 80 125.0 29.4 340 10,000 10kW
N8926A 200 50.0 71.4 140 10,000 10kW
N8928A 500 20.0 166.7 60 10,000 10kW
N8929A 750 13.3 250.0 40 10,000 10kW
N8930A 1,000 10.0 333.3 30 10,000 10kW
N8931A 80 187.5 29.4 510 15,000 15kW
N8932A 200 75.0 71.4 210 15,000 15kW
N8934A 500 30.0 166.7 90 15,000 15kW
N8935A 750 20.0 250.0 60 15,000 15kW
N8937A 1500 10.0 500.0 30 15,000 15kW
*Input Voltage: 208 VAC (187 – 240 VAC).
Note: The power rating determines the maximum available current for a given voltage output. For example, the N8920A is rated as 80 V, 170 A, or 5000 W, but you cannot get 80 V and 170 A simultaneously. The maximum current at 80 V is 62.5 A (80 V x 62.5 A = 5000 W).