Keysight U2000A/100/301 USB Power Sensor
product id: 28478e49afd4
Categories:
Manufacturer:
  • U1818B-001: Cable assembly – power probe cable
  • Low noise floor, less than -130 dBm/Hz at 10 MHz to 12 GHz, which allows measurements to be made at a low signal amplitude
Note: Probe head not included, must be ordered separately.
Recommended probe heads
N5380B InfiniiMax II 12 GHz differential SMA adapter
N5381B 12 GHz InfiniiMax differential solder-in probe head
N2839A InfiniiMax II 12 GHz differential browser
N5425B 12 GHz InfiniiMax ZIF-solder-in probe head
N5426A 12 GHz InfiniiMax ZIF-tip–kit of 10
Keysight U1818B 100 kHz to 12 GHz active differential probe makes it easy to perform high frequency in-circuit measurements using network, spectrum and signal source analyzers. With flat frequency response, low noise floor, and direct power from instrument connection, the U1818B allows measurements to be made while taking full advantage of Keysight’s RF analyzers dynamic range.