Megger DLRO200-115 Digital Low Resistance Ohmmeter
product id: 9d84846255c9
Categories:
Manufacturer:
The Megger DLRO200-115 Digital Low Resistance Ohmmeter is designed to check and measure contact resistance in high voltage circuit breakers, disconnecting switches (isolators), busbar joints, or for any low resistance measurement. The test set accurately measure resistances ranging from 0.1μΩ to 1Ω, at high currents.
The test set operates in one of three modes, which are simply selected from the on-screen menu.
Features
  • Test currents from 10 A to 200 A d.c.
  • Filtered direct current output eliminates magnetic transients
  • 0.1 µΩ best resolution
  • Small and weighs less than 32 lbs (14.5kg)
  • On board memory for up to 300 test results and notes
  • RS232 port to download stored results or for real time output to a printer
  • Manual, auto, and continuous test modes
  • Operating temp: 14 to +122°F (-10 to +50°C)
  • Accuracy:
    • Voltage; ±0.5% ± 0.1 mV
    • Current; ±0.5% ± 0.1 A
    • Resistance; Better than 1% from 100 μΩ to 100 mΩ