Megger DLRO10HD Ohmmeter
product id: e222183623a6
Categories:
Manufacturer:
The DLRO10HD provides significantly enhanced compliance and is capable of delivering 10A into measurements up to 250mΩ and 1A into measurements up to 2.5Ω. The duration of each test may be up to 60 seconds.
The DLRO10HD is rated CAT III 300V. A range of test leads is available to suit the application.
Features
  • Rotary switch selects one of five test modes
    • Including auto start on connection, for ease of use
  • High or low output power for condition diagnosis
  • Rechargeable battery or line power supply
    • Continuous operation, even with dead battery
  • 10A for 60 seconds, less time waiting to cool
    • Great for charging inductance
  • High input protection to 600V to prevent a blown fuse