Keysight U8481A/100/U2000A-301 USB Thermocouple Power Sensor
product id: 176c212bae70
Categories:
Manufacturer:
  • Frequency range 10 MHz to 18 GHz
  • Fastest measurement speed for thermocouple sensor, > 400 readings/s (free run/fast buffer mode)
  • Best-in-class power linearity of less than 0.8%
  • Wide dynamic range from -35 dBm to +20 dBm
  • U8481A/100/U2000A-301 includes Type-N Connector (DC Block) and power sensor cable; 5-ft (1.5m).
Built-in external trigger in
Internal calibration
Legacy excellence in a compact and portable form factor
Measurements direct from your PC
Includes:
  • Power sensor cable 5 ft (1.5 m), default cable length
  • Trigger cable, BNC male to SMB female, 50 Ω, 1.5 m
  • Certificate of calibration
  • Documentation CD-ROM
5-1/2 Digit Dual Display DMM
  • 0.025% DCV accuracy, 120,000 counts resolution
  • 10 measurements functions including capacitance
  • 8 math functions
  • Low milliohm measurement with resolution 0.001mΩ
30W DC Source
  • 30 V/1 A, 100 mA/30 V, 8 V/3 A and 1000 mV/3 A (single output, multiple ranges)
  • Output limit protection (OCP and OVP)
  • Ramp and scan capability for multi level DC bias test
  • 4.8kHz square wave output for digital circuit troubleshooting
Additional Features
  • Built-in GPIB and USB 2.0 full speed interface
  • SCPI language compatible
  • Kensington lock slot to prevent theft or misplacement
  • Three-year warranty
Convenient and Full Featured. One-box source-and-measure device.
You can easily connect the U3606B dual-purpose hybrid meter to your PC/laptop via USB or GPIB connectivity and control it remotely with Standard Commands for Programmable Instruments (SCPI). The U3606B is ideal for tests such as sensor validation, electronic component tests and circuit board functional tests. Its key capabilities include sweep function (ramp and scan), low resistance measurement, and square wave output with selectable frequencies of up to 4.8 kHz.