Keysight N8754A/N8751A-400/N8751A-862 Single DC Power Supply, 20 V, 250 A, 5 kW, 3P, N8700 Series
product id: 2acac6623e8a
Categories:
Manufacturer:
Keysight N8754A
The Keysight N8754A 20V 250A system DC power supply gives you just the right performance – at just the right price – in a compact 2 Unit 19 inch wide package.
N8731A-42A (3.3 kW), N8754A-62A (5 kW)
This series of programmable power supplies sources up to 3300 or 5200 W. Get output voltages from 8 to 600 V and 5.5 to 400 A.
N8700 Series Features:
  • 21 Models: 3300 W and 5000 W output power
  • Up to 600 V and up to 400 A
  • Small, high density 2U package
  • Built-in voltage and current measurement
  • Full protection from over-voltage and over-current
  • Flexible AC input voltage options
  • LAN, USB, and GPIB interfaces standard
  • Easy front-panel operation
  • Extensive device protection
  • Flexible configuration: connect multiple units in parallel or series
  • Analog programming and monitoring
Small, high-density package saves you rack space
Easy front-panel operation
Keysight N8754A
N8700 Series Features:
  • Up to 600 V and up to 400 A
  • Extensive device protection
Why Buy from Instruhub:
  • Supplier of Keysight N8754A/N8751A-400/N8751A-862 Single DC Power Supply, 20 V, 250 A, 5 kW, 3P, N8700 Series in UAE
  • Best online prices for Keysight N8754A/N8751A-400/N8751A-862 Single DC Power Supply, 20 V, 250 A, 5 kW, 3P, N8700 Series