Keysight E4980A/001/200 Precision LCR Meter, 2 MHz
product id: 7da374642a9e
Manufacturer:
  • 20 Hz to 2 MHz, with 4-digit resolution in any range
  • E4980A/001/200 includes Option 001: 20V, 100mA, 40V DC Bias, 2nd DC source
  • Standard configuration includes Option 200 – DC resistance measurement
  • 0.05% basic accuracy with superior measurement repeatability at low and high impedance
  • High-speed measurements up to 5.6 ms
  • Measurement parameters: |Z|, |Y|, Θ, R, X, G, B, L, C, D, Q, Rdc, Idc, Vdc
  • 201 points list sweep
  • GPIB, USB, LAN (LXI-C)
  • Three-year warranty
Keysight E4980A offers the industry’s highest accuracy and repeatability from 20 Hz to 2 MHz, fast measurement speed, and outstanding performance at both low and high impedance. As a follow-up to Keysight’s market-leading 4284A, the compact E4980A includes a modern PC interface and is five times faster, resulting in enhanced productivity and a lower cost of test.
The unit’s high speed (5.6 ms at 1 MHz) improves test throughput and increases production yields, allowing manufacturers to make lower-cost devices. And the meter’s support for LAN, USB, and GPIB, as well as optional test signal support (20 Vrms signal, 40 V DC bias), makes it easier to manage multiple instrument setups and improves data collection time.
  • Option 001 provides 20V, 100mA, 40V DC Bias, 2nd DC source.
  • Option 201 provides a Handler Interface with 9 bin outputs.
  • Option 301 provides a 301 Scanner Interface with 128 multi-channel correction.
Test fixtures are not included.
  • 200 MHz bandwidth
  • 4 analog channels
  • Upgradeable to 16 digital channels
  • Sample rate: 5 GS/s
  • 4 M of memory with segmented smart memory
  • See more signal detail with industry-leading 1M wfms/s update rate
  • 8.5 inch capacitive touch display
  • Zone touch trigger + standard trigger modes
  • Speed analysis with correlated 7-in-1 instrument integration
  • Upgradable
  • Enhanced frequency analysis
  • Decode serial busses faster with hardware-based serial analysis options
  • Extremely low cost of ownership
  • Isolate signals in seconds with zone touch triggering
  • See the most signal detail with 1,000,000 wfms/s update rate
SOLVE MEASUREMENT CHALLENGES FASTER AND EASIER
The advanced capabilities of the 3000T X-Series will help you test more efficiently:
  • Performing advanced triggering is as simple as drawing a box with your finger
  • Easily use zone touch triggering to turn the most complicated triggering into just one step
  • Setup tests faster with the intuitive touch screen user interface
  • Automate tests and collect data with the standard BenchVue software
Why Buy from Instruhub:
  • Supplier of Keysight E4980A/001/200 Precision LCR Meter, 2 MHz in UAE
  • Best online prices for Keysight E4980A/001/200 Precision LCR Meter, 2 MHz