Keysight D1202BW3A Bandwidth Upgrade, 100 to 200 MHz, for DSOX1202X, Hardware Enabled Functionality
product id: aee3c39caff7
Categories:
Manufacturer:
Upgrade bandwidth from 100 to 200 MHz. Compatible with DSOX1202A or DSOX1202G.
BV9211B PathWave BenchVue – Advanced Battery Test and Emulation Software
Quickly Visualize, Emulate, Profile and Cycle Batteries
Features:
  • BV9211B: Allows one instrument connection at a time.
  • BV9210B: Allows four instrument connections at a time.
  • Tests and emulates batteries up to 200kW and up to 2000V
  • Supports four modes of operation: emulation, profiler, discharge/charge, and cycler
  • Creates custom battery models
  • Controls up to four instruments at a time
  • Includes API functions to facilitate integration into your programming environment
  • Simultaneously measures voltage and current with its built-in digitizer
  • Accurately captures voltage, current, capacity from seconds up to days
  • Creates custom dynamic loading characteristics for discharging
  • Imports battery models
  • Exports measurement data
  • Provides a graphical view of the battery model
  • Provides customizable battery protection parameters
PathWave BenchVue Supported Models
  • N6705B, N6705C DC power analyzer mainframe with N6780 Series Source/Measure Units
  • N6700C, N6701C and N6702C Low profile mainframe with N6780 Series Source/Measure Units
  • N7900 Series advanced power system, all models with or without N7909A power dissipater unit
  • RP7900 Series Regenerative Power System, all models
Why Buy from Instruhub:
  • Supplier of Keysight D1202BW3A Bandwidth Upgrade, 100 to 200 MHz, for DSOX1202X, Hardware Enabled Functionality in UAE
  • Best online prices for Keysight D1202BW3A Bandwidth Upgrade, 100 to 200 MHz, for DSOX1202X, Hardware Enabled Functionality