Keysight 6812C/230/841 AC Power Source, 750 VA, 300 V, 6.5 A, USB, LAN, GPIB, 230 VAC, 6800C Series
product id: 2c5d432fdf05
Categories:
Manufacturer:
Keysight 6812C/230/841
Keysight 6800C Series Complete AC Power Test Solution
  • AC voltage range: 0 to 300 Vrms
  • AC Current: RMS: 6.5 A; Peak: 40 A
  • DC voltage range: +/-425 V
  • DC Current: RMS: 5 A
  • DC Power capacity: 575 W
  • Three-year warranty
  • Option 230: 191-254 VAC (230 VAC nominal), 50-60 Hz
  • Option 841: 8 ft Power Cord with NEMA 6-20P 20 A 250 V Plug, 12 AWG, 3 Wire
Test Suite for Avionics Equipment
Keysight AC power source/analyzers are ideal for testing equipment intended for use in the avionics industry which operate at nominally 400 Hz. One of the special requirements that many manufacturers in this industry must concern themselves with is testing to meet RTCA DO-160 standards, which involve both AC and DC immunity tests.
Dual Power Analyzer Option 020
Keysight 6812C/230/841
  • DC voltage range: +/-425 V
  • DC Current: RMS: 5 A
  • DC Power capacity: 575 W
  • Three-year warranty
Dual Power Analyzer Option 020
Why Buy from Instruhub:
  • Supplier of Keysight 6812C/230/841 AC Power Source, 750 VA, 300 V, 6.5 A, USB, LAN, GPIB, 230 VAC, 6800C Series in UAE
  • Best online prices for Keysight 6812C/230/841 AC Power Source, 750 VA, 300 V, 6.5 A, USB, LAN, GPIB, 230 VAC, 6800C Series