Keysight 6812C/208/831 Performance AC Power Source
product id: 177457504672
Categories:
Manufacturer:
Keysight 6812C/208/831
Keysight 6800C Series AC Power Source
  • AC voltage range: 0 to 300 Vrms
  • AC Current: RMS: 6.5 A; Peak: 40 A
  • DC voltage range: ±425 V
  • DC Current: RMS: 5 A
  • DC Power capacity: 575 W
  • Three-year warranty
  • 6812C/208/831: 174-220VAC (208VAC nominal) input voltage with 12 AWG, 200 to 240 VAC unterminated line cord
Precision Measurements Include:
Test Suite for Avionics Equipment
Keysight AC power source/analyzers are ideal for testing equipment intended for use in the avionics industry which operate at nominally 400 Hz. One of the special requirements that many manufacturers in this industry must concern themselves with is testing to meet RTCA DO-160 standards, which involve both AC and DC immunity tests.
Extensive Protection to Prevent Load Damage
You can easily perform:
Dual Power Analyzer Option 020
Keysight 6812C/208/831
  • DC voltage range: ±425 V
  • DC Current: RMS: 5 A
  • DC Power capacity: 575 W
  • Three-year warranty