Keysight 6812C/120/831 AC Power Source, 750 VA, 300 V, 6.5 A, USB, LAN, GPIB, 120 VAC, 6800C Series
product id: 51551a110718
Categories:
Manufacturer:
Keysight 6812C/120/831
Keysight 6800C Series Complete AC Power Test Solution
  • Single-phase output
  • Maximum AC output: 750 VA
  • AC voltage range: 0 to 300 Vrms
  • AC Current: RMS: 6.5 A; Peak: 40 A
  • DC voltage range: +/-425 V
  • DC Current: RMS: 5 A
  • DC Power capacity: 575 W
  • LAN/LXI Core, USB and GPIB
  • Extensive DUT protection features
  • Increase your productivity with extensive built-in power measurement capabilities.
  • Integrated transient waveform generation capabilities to simulate your AC environment
  • Drop-in replacement with same form, fit and function as the 6812B
  • Three-year warranty
  • Option 120: 104-127 VAC (120 VAC nominal), 47-63 Hz
  • Option 831: Power Cord No Plug, US, 12 AWG, 3 Wire, 8ft
Ease of use with flexible IO and and RoHS Compliance
Provides a Complete AC and DC Power and Measurement Solution
Powerful Built-in Measurement Capabilities
  • rms, DC, AC + DC voltage and current
  • Peak voltage and current
  • Real, apparent, and reactive power
  • THD (total harmonic distortion)
  • Triggered acquisition of digitized voltage and current
UPS (Uninterruptible Power Source) Testing
Test Suite for Avionics Equipment
Keysight AC power source/analyzers are ideal for testing equipment intended for use in the avionics industry which operate at nominally 400 Hz. One of the special requirements that many manufacturers in this industry must concern themselves with is testing to meet RTCA DO-160 standards, which involve both AC and DC immunity tests.
Extensive Protection to Prevent Load Damage
  • Static testing, generating and measuring voltage, frequency, and line current
  • Dynamic testing and generating AC line transients for limit testing and design verification
  • Specialty testing and measuring current harmonic content and creating custom AC power waveforms
Dual Power Analyzer Option 020
Keysight 6812C/120/831
  • Single-phase output
  • Maximum AC output: 750 VA
  • DC voltage range: +/-425 V
  • DC Current: RMS: 5 A
  • DC Power capacity: 575 W
  • LAN/LXI Core, USB and GPIB
  • Three-year warranty
  • Peak voltage and current
Dual Power Analyzer Option 020
Why Buy from Instruhub:
  • Supplier of Keysight 6812C/120/831 AC Power Source, 750 VA, 300 V, 6.5 A, USB, LAN, GPIB, 120 VAC, 6800C Series in UAE
  • Best online prices for Keysight 6812C/120/831 AC Power Source, 750 VA, 300 V, 6.5 A, USB, LAN, GPIB, 120 VAC, 6800C Series