Keysight 53210A/010/106/201/203 RF Frequency Counter, 2 CH, 350 MHz, 6 GHz, SMA, OCXO, 53200A Series
product id: 422810b4e46a
Manufacturer:
53200A Series RF/Universal Frequency Counter/Timers
Keysight 53210A single-channel, 350 MHz RF frequency counter is optimized to provide fast, precise frequency measurements with a simplified user interface.
  • Available options
    • Option 010 – Ultra-high-stability OCXO timebase
    • Option 106 – 6 GHz microwave input
    • Option 115 – 15 GHz microwave input
    • Option 201 – Add rear panel parallel inputs for baseband channels1
    • Option 202 – Optional microwave input – front Type N (default if 106 or 115 ordered)
    • Option 203 – Optional microwave input – rear panel SMA(f) connector
  • 350 MHz baseband frequency
  • 10 digits/sec
  • Frequency, period, frequency ratio, max/min/peak-to-peak input voltage
  • Datalog trend plot
  • Cumulative histogram
  • Built-in math analysis and statistics
  • 1M reading memory and USB Flash storage
  • LXI-C/Ethernet LAN, USB, GPIB
  • Available options
  • 350 MHz baseband frequency
  • 10 digits/sec
  • Datalog trend plot
  • Cumulative histogram
Why Buy from Instruhub:
  • Supplier of Keysight 53210A/010/106/201/203 RF Frequency Counter, 2 CH, 350 MHz, 6 GHz, SMA, OCXO, 53200A Series in UAE
  • Best online prices for Keysight 53210A/010/106/201/203 RF Frequency Counter, 2 CH, 350 MHz, 6 GHz, SMA, OCXO, 53200A Series