Keysight 53131A/010/030 Universal Counter, 10 digits/s, High-Stability Timebase, 3 GHz RF Input
product id: ca2632032c0d
Manufacturer:
DISCONTINUED
  • Measures frequency, frequency ratio, time interval, period, rise/fall time,
    pulse width, duty cycle, phase (CH1 to CH2), totalize, peak voltage, time
    interval average, time interval delay
  • 53131A: 10-digit/second and 500 ps resolution
Keysight 53131A frequency counters were originally introduced in 1993. The recommended replacement is Keysight 53230A.
Why Buy from Instruhub:
  • Supplier of Keysight 53131A/010/030 Universal Counter, 10 digits/s, High-Stability Timebase, 3 GHz RF Input in UAE
  • Best online prices for Keysight 53131A/010/030 Universal Counter, 10 digits/s, High-Stability Timebase, 3 GHz RF Input