Druck PACE1001 Barometer
product id: 1862dd5a58f2
Manufacturer:
The PACE1001 employs digitally characterized pressure sensors which offer the quality, stability and precision. The unit has a pressure range of 750-1150 mbar absolute (10.9 to 16.7 psi or 75 to115 Kpa) and offers three levels of precision to accommodate specification and budget requirements. Optional external IDOS universal pressure modules can be connected to add more pressure measurement capability.
Analog Output: The analog output can be programmed via the setup menu screen to output a signal proportional to the instrument range selected. This allows the instrument to interface with PC or PLC I/O cards, remote displays, chart recorders or other data logging equipment. Users can select outputs of 0 to 10 V, 0 to 5 V, -5 to 5 V and 0/4 to 20 mA.