Druck PACE1000 Precision Pressure Indicator
product id: 711cad82957d
Manufacturer:
Users can select outputs of 0 to 10 V, 0 to 5 V, -5 to 5 V and 0/4 to 20 mA. Precision with respect to host instrument measured pressure 0.05% FS over the host instrument operating temperature range, variable update rate to 80 readings per second. The option is programmable between minimum and FS pressure for proportional output against pressure.
The Aeronautical option is available with pure aeronautical units:
Altitude – feet or meters
Air speed – knots or km/hour, mph
Mach – mach number
Derived pressure at mean sea level and barograph for barometric applications.
QFE, QFF and QNH trend for airfield applications
Other features include:
Utilises GE’s new unique range of piezo-resistive & Resonant Pressure Sensor technology
Pressure ranges up to 1000 bar (14500 psi/100 MPa)
Barometric reference option
Selectable graphical display
Intuitive icon driven menu structure
Switch Test/Analogue Output option
Switch Test/Voltage Free Contact option
RS232, IEEE connectivity, Ethernet and USB as standard
Aeronautical option
Leak Test option
Min/Max/Average display
Compatible with software packages
28 selectable pressure units plus 4 user defined units
Various service support options available
Features
  • Single or multiple pressure range configurations
  • Up to three pressures displayed simultaneously
  • Choice of precision up to 0.005% FS
  • Long term stability up to 0.01% Rdg per year