Define Instruments PRO-WEI100 Load Cell Panel Meter
product id: 6841444043a2
Categories:
Manufacturer:
Features
  • 4 or 6 wire strain gauge input (1-5mV/V)
    • Supplies 5VDC excitation
    • Powers up to eight 350Ω loadcells
    • Up to 60Hz sampling rate
    • 18-bit resolution
    • 0.005% of reading accuracy
    • 3ppm/°C typical ambient drift
  • Optional 4 to 20mA or 0 to 10V analog output