Bently Nevada SCOUT200-IS Condition Monitor
product id: 18ffb8a5f395
Manufacturer:
Features
  • Intrinsically Safe (IS) hazardous-rated portable data collector
  • 2 sensor input channels
  • Accelerometer, Velocity & displacement compatible
  • AC coupled range: 16 V peak-peak
  • DC coupled range: 0 to 20 V, -10 to 10 V, -20 to 0 V
  • Accuracy ±(0.1% + 1cpm)
  • Frequency range 25 to 40,000 Hz