Bently Nevada COMMTEST200 Portable Data Collector
product id: ee03beae3aed
Manufacturer:
The COMMTEST220 and COMMTEST240 weigh under two pounds. They are water and dust resistant and have been drop tested. Up to four sensor channels can be sampled simultaneously using optional tachometer or Keyphasor triggering. The data acquisition module provides up to ten hours of continuous use, while supporting an Fmax up to 80 kHz and 12,800 lines of spectral resolution.
Features
  • 2 or 4 sensor input channels
  • Accelerometer, Velocity & Displacement compatible
  • AC coupled range: 16 V peak-peak
  • DC coupled range: 0 to 20 V, -10 to 10 V, -20 to 0 V
  • Accuracy ±(0.1% + 1cpm)
  • Frequency range 25 to 80,000 Hz